Skip to content

Category:
Name contains an object:
All Precursor Awards
26
Awards Show
Category
Name
Status
Nominee
Search
Awards Show
Category
Name
Nominee
Status
Points
Category Group
1
Gotham Awards
Best Picture
Passages
Nominee
5
[
Best Picture
]
2
Gotham Awards
Best Picture
Past Lives
Winner
10
[
Best Picture
]
3
Gotham Awards
Best Picture
Reality
Nominee
5
[
Best Picture
]
4
Gotham Awards
Best Picture
Showing Up
Nominee
5
[
Best Picture
]
5
Gotham Awards
Best Picture
A Thousand and One
Nominee
5
[
Best Picture
]
6
Gotham Awards
Best Lead Performance
Origin
Aunjanue Ellis-Taylor
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
7
Gotham Awards
Best Lead Performance
The Unknown Country
Lily Gladstone
Winner
5
[
Best Actor
Best Actress
]
8
Gotham Awards
Best Lead Performance
Past Lives
Greta Lee
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
9
Gotham Awards
Best Lead Performance
Passages
Franz Rogowski
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
10
Gotham Awards
Best Lead Performance
Our Father, the Devil
Babetida Sadjo
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
11
Gotham Awards
Best Lead Performance
All of Us Strangers
Andrew Scott
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
12
Gotham Awards
Best Lead Performance
Priscilla
Cailee Spaeny
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
13
Gotham Awards
Best Lead Performance
A Thousand and One
Teyana Taylor
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
14
Gotham Awards
Best Lead Performance
Showing Up
Michelle Williams
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
15
Gotham Awards
Best Lead Performance
American Fiction
Jeffrey Wright
Nominee
2
[
Best Actor
Best Actress
]
16
Gotham Awards
Best Supporting Performance
May December
Charles Melton
Winner
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
17
Gotham Awards
Best Supporting Performance
The Taste of Things
Juliette Binoche
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
18
Gotham Awards
Best Supporting Performance
Ferrari
Penelope Cruz
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
19
Gotham Awards
Best Supporting Performance
They Cloned Tyrone
Jamie Foxx
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
20
Gotham Awards
Best Supporting Performance
All of Us Strangers
Claire Foy
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
21
Gotham Awards
Best Supporting Performance
Barbie
Ryan Gosling
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
22
Gotham Awards
Best Supporting Performance
BlackBerry
Glenn Howerton
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
23
Gotham Awards
Best Supporting Performance
The Zone of Interest
Sandra Hüller
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
24
Gotham Awards
Best Supporting Performance
Are You There God? It's Me, Margaret.
Rachel McAdams
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
25
Gotham Awards
Best Supporting Performance
The Holdovers (2023)
Da’Vine Joy Randolph
Nominee
2
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
26
Gotham Awards
Best Screenplay
Anatomy of a Fall
Justine Triet and Arthur Harari
Winner
5
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
27
Gotham Awards
Best Screenplay
All of Us Strangers
Andrew Haigh
Nominee
2
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
28
Gotham Awards
Best Screenplay
May December
Samy Burch; story by Burch and Alex Mechanik
Nominee
2
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
29
Gotham Awards
Best Screenplay
R.M.N.
Cristian Mungiu
Nominee
2
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
30
Gotham Awards
Best Screenplay
The Zone of Interest
Jonathan Glazer
Nominee
2
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
31
Gotham Awards
Breakthrough Director
A Thousand and One
A.V. Rockwell
Winner
2
[
Best Director
]
32
Gotham Awards
Breakthrough Director
Huesera: The Bone Woman
Michelle Garza Cervera
Nominee
1
[
Best Director
]
33
Gotham Awards
Breakthrough Director
All Dirt Roads Taste of Salt
Raven Jackson
Nominee
1
[
Best Director
]
34
Gotham Awards
Breakthrough Director
Blue Jean
Georgia Oakley
Nominee
1
[
Best Director
]
35
Gotham Awards
Breakthrough Director
Past Lives
Celine Song
Nominee
1
[
Best Director
]
36
Gotham Awards
Best International Feature
Anatomy of a Fall
Winner
2
[
Best International Feature
]
37
Gotham Awards
Best International Feature
All of Us Strangers
Nominee
1
[
Best International Feature
]
38
Gotham Awards
Best International Feature
Poor Things
Nominee
1
[
Best International Feature
]
39
Gotham Awards
Best International Feature
Totem
Nominee
1
[
Best International Feature
]
40
Gotham Awards
Best International Feature
The Zone of Interest
Nominee
1
[
Best International Feature
]
41
Gotham Awards
Best Documentary Feature
Four Daughters
Winner
2
[
Best Documentary Feature
]
42
Gotham Awards
Best Documentary Feature
20 Days in Mariupol
Nominee
1
[
Best Documentary Feature
]
43
Gotham Awards
Best Documentary Feature
Against the Tide
Nominee
1
[
Best Documentary Feature
]
44
Gotham Awards
Best Documentary Feature
Apolonia, Apolonia
Nominee
1
[
Best Documentary Feature
]
45
Gotham Awards
Best Documentary Feature
Our Body
Nominee
1
[
Best Documentary Feature
]
46
Film Independent Spirit Awards
Best Picture
All of Us Strangers
Nominee
10
[
Best Picture
]
47
Film Independent Spirit Awards
Best Picture
American Fiction
Nominee
10
[
Best Picture
]
48
Film Independent Spirit Awards
Best Picture
May December
Nominee
10
[
Best Picture
]
49
Film Independent Spirit Awards
Best Picture
Passages
Nominee
10
[
Best Picture
]
50
Film Independent Spirit Awards
Best Picture
Past Lives
Nominee
10
[
Best Picture
]
51
Film Independent Spirit Awards
Best Picture
We Grown Now
Nominee
10
[
Best Picture
]
52
Film Independent Spirit Awards
Best Director
All of Us Strangers
Andrew Haigh
Nominee
5
[
Best Director
]
53
Film Independent Spirit Awards
Best Director
May December
Todd Haynes
Nominee
5
[
Best Director
]
54
Film Independent Spirit Awards
Best Director
Eileen
William Oldroyd
Nominee
5
[
Best Director
]
55
Film Independent Spirit Awards
Best Director
Past Lives
Celine Song
Nominee
5
[
Best Director
]
56
Film Independent Spirit Awards
Best Director
Passages
Ira Sachs
Nominee
5
[
Best Director
]
57
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
Memory
Jessica Chastain
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
58
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
Past Lives
Great Lee
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
59
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
Monica
Trace Lysette
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
60
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
May December
Natalie Portman
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
61
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
Birth/Rebirth
Judy Reyes
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
62
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
Passages
Franz Rogowski
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
63
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
All of Us Strangers
Andrew Scott
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
64
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
A Thousand and One
Teyana Taylor
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
65
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
American Fiction
Jeffrey Wright
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
66
Film Independent Spirit Awards
Best Lead Performance
Past Lives
Teo Yoo
Nominee
5
[
Best Actor
Best Actress
]
67
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
American Fiction
Erika Alexander
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
68
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
American Fiction
Sterling K. Brown
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
69
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
Theater Camp
Noah Galvin
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
70
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
Eileen
Anne Hathaway
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
71
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
BlackBerry
Glenn Howerton
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
72
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
Eileen
Marin Ireland
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
73
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
May December
Charles Melton
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
74
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
The Holdovers (2023)
Da’Vine Joy Randolph
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
75
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
Rotting in the Sun
Catalina Saavedra
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
76
Film Independent Spirit Awards
Best Supporting Performance
Passages
Ben Whishaw
Nominee
5
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
77
Film Independent Spirit Awards
Best Screenplay
The Holdovers (2023)
David Hemingson
Nominee
5
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
78
Film Independent Spirit Awards
Best Screenplay
American Fiction
Cord Jefferson
Nominee
5
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
79
Film Independent Spirit Awards
Best Screenplay
Birth/Rebirth
Laura Moss, Brendan J. O’Brien
Nominee
5
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
80
Film Independent Spirit Awards
Best Screenplay
Bottoms
Emma Seligman, Rachel Sennott
Nominee
5
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
81
Film Independent Spirit Awards
Best Screenplay
Past Lives
Celine Song
Nominee
5
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
82
Film Independent Spirit Awards
Breakthrough Performer
Bottoms
Marshawn Lynch
Nominee
1
[
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
83
Film Independent Spirit Awards
Breakthrough Performer
The Eight Mountains
Atibon Nazaire
Nominee
1
[
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
84
Film Independent Spirit Awards
Breakthrough Performer
Earth Mama
Tia Nomore
Nominee
1
[
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
85
Film Independent Spirit Awards
Breakthrough Performer
The Holdovers (2023)
Dominic Sessa
Nominee
1
[
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
86
Film Independent Spirit Awards
Breakthrough Performer
Fremont
Anaita Wali Zada
Nominee
1
[
Best Actor
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
87
Film Independent Spirit Awards
Best Documentary Feature
Bye Bye Tiberias
Nominee
2
[
Best Documentary Feature
]
88
Film Independent Spirit Awards
Best Documentary Feature
Four Daughters
Nominee
2
[
Best Documentary Feature
]
89
Film Independent Spirit Awards
Best Documentary Feature
Going to Mars: The Nikki Giovanni Project
Nominee
2
[
Best Documentary Feature
]
90
Film Independent Spirit Awards
Best Documentary Feature
Kokomo City
Nominee
2
[
Best Documentary Feature
]
91
Film Independent Spirit Awards
Best Documentary Feature
The Mother of All Lies
Nominee
2
[
Best Documentary Feature
]
92
Film Independent Spirit Awards
Best International Feature
Anatomy of a Fall
Nominee
2
[
Best International Feature
]
93
Film Independent Spirit Awards
Best International Feature
Godland
Nominee
2
[
Best International Feature
]
94
Film Independent Spirit Awards
Best International Feature
Mami Wata
Nominee
2
[
Best International Feature
]
95
Film Independent Spirit Awards
Best International Feature
Totem
Nominee
2
[
Best International Feature
]
96
Film Independent Spirit Awards
Best International Feature
The Zone of Interest
Nominee
2
[
Best International Feature
]
97
Film Independent Spirit Awards
Best First Feature
All Dirt Roads Taste of Salt
Raven Jackson
Nominee
1
[
Best Picture
]
98
Film Independent Spirit Awards
Best First Feature
Chronicles of a Wandering Saint
Tomás Gómez Bustillo
Nominee
1
[
Best Picture
]
99
Film Independent Spirit Awards
Best First Feature
Earth Mama
Savanah Leaf
Nominee
1
[
Best Picture
]
100
Film Independent Spirit Awards
Best First Feature
A Thousand and One
A.V. Rockwell
Nominee
1
[
Best Picture
]
101
Film Independent Spirit Awards
Best First Feature
Upon Entry
Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vásquez
Nominee
1
[
Best Picture
]
102
Film Independent Spirit Awards
Best First Screenplay
May December
Samy Burch; story by Burch and Alex Mechanik
Nominee
1
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
103
Film Independent Spirit Awards
Best First Screenplay
Theater Camp
Noah Galvin, Molly Gordon, Nick Lieberman, Ben Platt
Nominee
1
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
104
Film Independent Spirit Awards
Best First Screenplay
Chronicles of a Wandering Saint
Tomás Gómez Bustillo
Nominee
1
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
105
Film Independent Spirit Awards
Best First Screenplay
The Starling Girl
Laurel Parmet
Nominee
1
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
106
Film Independent Spirit Awards
Best First Screenplay
Upon Entry
Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vásquez
Nominee
1
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
107
Film Independent Spirit Awards
Best Cinematography
Monica
Katelin Arizmendi
Nominee
2
[
Best Cinematography
]
108
Film Independent Spirit Awards
Best Cinematography
The Holdovers (2023)
Eigil Bryld
Nominee
2
[
Best Cinematography
]
109
Film Independent Spirit Awards
Best Cinematography
All Dirt Roads Taste of Salt
Jomo Fray
Nominee
2
[
Best Cinematography
]
110
Film Independent Spirit Awards
Best Cinematography
Chronicles of a Wandering Saint
Pablo Lozano
Nominee
2
[
Best Cinematography
]
111
Film Independent Spirit Awards
Best Cinematography
We Grown Now
Pat Scota
Nominee
2
[
Best Cinematography
]
112
Film Independent Spirit Awards
Best Film Editing
Rotting in the Sun
Santiago Cendejas, Gabriel Díaz, Sofía Subercaseaux
Nominee
2
[
Best Film Editing
]
113
Film Independent Spirit Awards
Best Film Editing
We Grown Now
Stephanie Filo
Nominee
2
[
Best Film Editing
]
114
Film Independent Spirit Awards
Best Film Editing
How to Blow Up a Pipeline
Daniel Garber
Nominee
2
[
Best Film Editing
]
115
Film Independent Spirit Awards
Best Film Editing
Theater Camp
Jon Philpot
Nominee
2
[
Best Film Editing
]
116
Film Independent Spirit Awards
Best Film Editing
Upon Entry
Emanuele Tiziani
Nominee
2
[
Best Film Editing
]
117
Film Independent Spirit Awards
John Cassavetes Award
The Artifice Girl
Nominee
1
[
Best Picture
]
118
Film Independent Spirit Awards
John Cassavetes Award
Cadejo Blanco
Nominee
1
[
Best Picture
]
119
Film Independent Spirit Awards
John Cassavetes Award
Fremont
Nominee
1
[
Best Picture
]
120
Film Independent Spirit Awards
John Cassavetes Award
Rotting in the Sun
Nominee
1
[
Best Picture
]
121
Film Independent Spirit Awards
John Cassavetes Award
The Unknown Country
Nominee
1
[
Best Picture
]
122
New York Film Critics Circle Awards
Best Picture
Killers of the Flower Moon
Winner
25
[
Best Picture
]
123
New York Film Critics Circle Awards
Best Director
Oppenheimer (2023)
Christopher Nolan
Winner
15
[
Best Director
]
124
New York Film Critics Circle Awards
Best Actress
Killers of the Flower Moon
Lily Gladstone
Winner
15
[
Best Actress
]
125
New York Film Critics Circle Awards
Best Actor
Passages
Franz Rogowski
Winner
15
[
Best Actor
]
126
New York Film Critics Circle Awards
Best Supporting Actress
The Holdovers (2023)
Da’Vine Joy Randolph
Winner
15
[
Best Supporting Actress
]
127
New York Film Critics Circle Awards
Best Supporting Actor
May December
Charles Melton
Winner
15
[
Best Supporting Actor
]
128
New York Film Critics Circle Awards
Best Screenplay
May December
Samy Burch; story by Burch and Alex Mechanik
Winner
15
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
129
New York Film Critics Circle Awards
Best Animated Feature
The Boy and the Heron
Winner
10
[
Best Animated Feature
]
130
New York Film Critics Circle Awards
Best Documentary Feature
Menus-Plaisirs - Les Troisgros
Winner
10
[
Best Documentary Feature
]
131
New York Film Critics Circle Awards
Best International Feature
Anatomy of a Fall
Winner
10
[
Best International Feature
]
132
New York Film Critics Circle Awards
Best First Feature
Past Lives
Winner
5
[
Best Picture
]
133
New York Film Critics Circle Awards
Best Cinematography
Oppenheimer (2023)
Hoyte van Hoytema
Winner
10
[
Best Cinematography
]
134
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Picture
The Zone of Interest
Winner
25
[
Best Picture
]
135
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Picture
Oppenheimer (2023)
Nominee
15
[
Best Picture
]
136
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Director
The Zone of Interest
Jonathan Glazer
Winner
15
[
Best Director
]
137
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Director
Poor Things
Yorgos Lanthimos
Nominee
8
[
Best Director
]
138
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Lead Performance
Anatomy of a Fall
Sandra Hüller
Winner
15
[
Best Actor
Best Actress
]
139
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Lead Performance
Poor Things
Emma Stone
Winner
15
[
Best Actor
Best Actress
]
140
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Lead Performance
All of Us Strangers
Andrew Scott
Nominee
8
[
Best Actor
Best Actress
]
141
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Lead Performance
American Fiction
Jeffrey Wright
Nominee
8
[
Best Actor
Best Actress
]
142
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Supporting Performance
Are You There God? It's Me, Margaret.
Rachel McAdams
Winner
15
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
143
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Supporting Performance
The Holdovers (2023)
Da’Vine Joy Randolph
Winner
15
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
144
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Supporting Performance
Killers of the Flower Moon
Lily Gladstone
Nominee
8
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
145
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Supporting Performance
Barbie
Ryan Gosling
Nominee
8
[
Best Supporting Actor
Best Supporting Actress
]
146
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Screenplay
All of Us Strangers
Andrew Haigh
Winner
15
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
147
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Screenplay
May December
Samy Burch; story by Burch and Alex Mechanik
Nominee
8
[
Best Original Screenplay
Best Adapted Screenplay
]
148
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Animated Feature
The Boy and the Heron
Winner
10
[
Best Animated Feature
]
149
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Animated Feature
Robot Dreams
Nominee
5
[
Best Animated Feature
]
150
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Documentary Feature
Menus-Plaisirs - Les Troisgros
Winner
10
[
Best Documentary Feature
]
151
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Documentary Feature
The Eternal Memory
Nominee
5
[
Best Documentary Feature
]
152
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best International Feature
Anatomy of a Fall
Winner
10
[
Best International Feature
]
153
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best International Feature
Totem
Nominee
5
[
Best International Feature
]
154
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Film Editing
Anatomy of a Fall
Laurent Sénéchal
Winner
10
[
Best Film Editing
]
155
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Film Editing
All of Us Strangers
Jonathan Alberts
Nominee
5
[
Best Film Editing
]
156
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Cinematography
Poor Things
Robbie Ryan
Winner
10
[
Best Cinematography
]
157
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Cinematography
Killers of the Flower Moon
Rodrigo Prieto
Nominee
5
[
Best Cinematography
]
158
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Cinematography
Barbie
Rodrigo Prieto
Nominee
5
[
Best Cinematography
]
159
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Original Score
The Zone of Interest
Mica Levi
Winner
10
[
Best Original Score
]
160
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Original Score
Barbie
Mark Ronson and Andrew Wyatt
Nominee
5
[
Best Original Score
]
161
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Production Design
Barbie
Sarah Greenwood
Winner
10
[
Best Production Design
]
162
Los Angeles Film Critics Association Awards
Best Production Design
Poor Things
Shona Heath and James Price
Nominee
5
[
Best Production Design
]
163
Golden Globe Awards
Best Picture - Drama
Anatomy of a Fall
Nominee
15
[
Best Picture
]
164
Golden Globe Awards
Best Picture - Drama
Killers of the Flower Moon
Nominee
15
[
Best Picture
]
165
Golden Globe Awards
Best Picture - Drama
Maestro
Nominee
15
[
Best Picture
]
166
Golden Globe Awards
Best Picture - Drama
Oppenheimer (2023)
Winner
30
[
Best Picture
]
167
Golden Globe Awards
Best Picture - Drama
Past Lives
Nominee
15
[
Best Picture
]
168
Golden Globe Awards
Best Picture - Drama
The Zone of Interest
Nominee
15
[
Best Picture
]
169
Golden Globe Awards
Best Actress - Drama
Nyad
Annette Bening
Nominee
10
[
Best Actress
]
170
Golden Globe Awards
Best Actress - Drama
Killers of the Flower Moon
Lily Gladstone
Winner
20
[
Best Actress
]
171
Golden Globe Awards
Best Actress - Drama
Anatomy of a Fall
Sandra Hüller
Nominee
10
[
Best Actress
]
172
Golden Globe Awards
Best Actress - Drama
Past Lives
Greta Lee
Nominee
10
[
Best Actress
]
173
Golden Globe Awards
Best Actress - Drama
Maestro
Carey Mulligan
Nominee
10
[
Best Actress
]
174
Golden Globe Awards
Best Actress - Drama
Priscilla
Cailee Spaeny
Nominee
10
[
Best Actress
]
175
Golden Globe Awards
Best Actor - Drama
Maestro
Bradley Cooper
Nominee
10
[
Best Actor
]
176
Golden Globe Awards
Best Actor - Drama
Killers of the Flower Moon
Leonardo DiCaprio
Nominee
10
[
Best Actor
]
177
Golden Globe Awards
Best Actor - Drama
Rustin
Colman Domingo
Nominee
10
[
Best Actor
]
178
Golden Globe Awards
Best Actor - Drama
Saltburn
Barry Keoghan
Nominee
10
[
Best Actor
]
179
Golden Globe Awards
Best Actor - Drama
Oppenheimer (2023)
Cillian Murphy
Winner
20
[
Best Actor
]
180
Golden Globe Awards
Best Actor - Drama
All of Us Strangers
Andrew Scott
Nominee
10
[
Best Actor
]
181
Golden Globe Awards
Best Picture - Musical/Comedy
Air
Nominee