Share
Explore

Division 143

A Coda example for how you can take a CSV and make it an embeddable, searchable and filterable table
Filter by party:
All
Table 1
0
Search
Member
Party
Constituency
Vote
Proxy Member
1
Diane Abbott
Labour
Hackney North and Stoke Newington
No
2
Debbie Abrahams
Labour
Oldham East and Saddleworth
No
3
Nigel Adams
Conservative
Selby and Ainsty
Aye
4
Bim Afolami
Conservative
Hitchin and Harpenden
Aye
5
Adam Afriyie
Conservative
Windsor
Aye
6
Imran Ahmad Khan
Independent
Wakefield
No Vote Recorded
7
Nickie Aiken
Conservative
Cities of London and Westminster
Aye
8
Peter Aldous
Conservative
Waveney
Aye
9
Rushanara Ali
Labour
Bethnal Green and Bow
No
10
Tahir Ali
Labour
Birmingham, Hall Green
No
11
Lucy Allan
Conservative
Telford
Aye
12
Rosena Allin-Khan
Labour
Tooting
No
13
Mike Amesbury
Labour
Weaver Vale
No
14
Fleur Anderson
Labour
Putney
No
15
Lee Anderson
Conservative
Ashfield
Aye
16
Stuart Anderson
Conservative
Wolverhampton South West
Aye
17
Stuart Andrew
Conservative
Pudsey
Aye
18
Caroline Ansell
Conservative
Eastbourne
No Vote Recorded
19
Tonia Antoniazzi
Labour
Gower
No
20
Edward Argar
Conservative
Charnwood
Aye
21
Jonathan Ashworth
Labour
Leicester South
No
22
Sarah Atherton
Conservative
Wrexham
Aye
23
Victoria Atkins
Conservative
Louth and Horncastle
Aye
24
Gareth Bacon
Conservative
Orpington
Aye
25
Richard Bacon
Conservative
South Norfolk
Aye
26
Kemi Badenoch
Conservative
Saffron Walden
No Vote Recorded
27
Shaun Bailey
Conservative
West Bromwich West
Aye
28
Siobhan Baillie
Conservative
Stroud
Aye
29
Duncan Baker
Conservative
North Norfolk
Aye
30
Steve Baker
Conservative
Wycombe
Aye
31
Harriett Baldwin
Conservative
West Worcestershire
Aye
32
Steve Barclay
Conservative
North East Cambridgeshire
No Vote Recorded
33
Hannah Bardell
Scottish National Party
Livingston
No
34
Paula Barker
Labour
Liverpool, Wavertree
No
35
John Baron
Conservative
Basildon and Billericay
Aye
36
Simon Baynes
Conservative
Clwyd South
Aye
37
Margaret Beckett
Labour
Derby South
No Vote Recorded
38
Órfhlaith Begley
Sinn Féin
West Tyrone
No Vote Recorded
39
Apsana Begum
Labour
Poplar and Limehouse
No
40
Aaron Bell
Conservative
Newcastle-under-Lyme
Aye
41
Hilary Benn
Labour
Leeds Central
No
42
Scott Benton
Conservative
Blackpool South
Aye
43
Paul Beresford
Conservative
Mole Valley
Aye
44
Jake Berry
Conservative
Rossendale and Darwen
Aye
45
Clive Betts
Labour
Sheffield South East
No
46
Saqib Bhatti
Conservative
Meriden
Aye
47
Mhairi Black
Scottish National Party
Paisley and Renfrewshire South
No Vote Recorded
48
Ian Blackford
Scottish National Party
Ross, Skye and Lochaber
No
49
Bob Blackman
Conservative
Harrow East
Aye
50
Kirsty Blackman
Scottish National Party
Aberdeen North
No
51
Olivia Blake
Labour
Sheffield, Hallam
No
52
Paul Blomfield
Labour
Sheffield Central
No
53
Crispin Blunt
Conservative
Reigate
Aye
54
Peter Bone
Conservative
Wellingborough
Aye
55
Steven Bonnar
Scottish National Party
Coatbridge, Chryston and Bellshill
No
56
Peter Bottomley
Conservative
Worthing West
Aye
57
Andrew Bowie
Conservative
West Aberdeenshire and Kincardine
Aye
58
Ben Bradley
Conservative
Mansfield
Aye
59
Karen Bradley
Conservative
Staffordshire Moorlands
No Vote Recorded
60
Ben Bradshaw
Labour
Exeter
No
61
Mickey Brady
Sinn Féin
Newry and Armagh
No Vote Recorded
62
Graham Brady
Conservative
Altrincham and Sale West
Aye
63
Suella Braverman
Conservative
Fareham
Aye
64
Kevin Brennan
Labour
Cardiff West
No
65
Jack Brereton
Conservative
Stoke-on-Trent South
Aye
66
Andrew Bridgen
Conservative
North West Leicestershire
No Vote Recorded
67
Steve Brine
Conservative
Winchester
Aye
68
Paul Bristow
Conservative
Peterborough
Aye
69
Sara Britcliffe
Conservative
Hyndburn
Aye
70
Deidre Brock
Scottish National Party
Edinburgh North and Leith
No
71
Alan Brown
Scottish National Party
Kilmarnock and Loudoun
No
72
Nicholas Brown
Labour
Newcastle upon Tyne East
No
73
Lyn Brown
Labour
West Ham
No
74
Anthony Browne
Conservative
South Cambridgeshire
Aye
75
Fiona Bruce
Conservative
Congleton
Aye
76
Chris Bryant
Labour
Rhondda
No
77
Felicity Buchan
Conservative
Kensington
Aye
78
Karen Buck
Labour
Westminster North
No
79
Robert Buckland
Conservative
South Swindon
Aye
80
Alex Burghart
Conservative
Brentwood and Ongar
Aye
81
Richard Burgon
Labour
Leeds East
No
82
Conor Burns
Conservative
Bournemouth West
Aye
83
Dawn Butler
Labour
Brent Central
No
84
Rob Butler
Conservative
Aylesbury
Aye
85
Ian Byrne
Labour
Liverpool, West Derby
No
86
Liam Byrne
Labour
Birmingham, Hodge Hill
No
87
Ruth Cadbury
Labour
Brentford and Isleworth
No
88
Alun Cairns
Conservative
Vale of Glamorgan
Aye
89
Amy Callaghan
Scottish National Party
East Dunbartonshire
No Vote Recorded
90
Lisa Cameron
Scottish National Party
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow
No
91
Gregory Campbell
Democratic Unionist Party
East Londonderry
No Vote Recorded
92
Alan Campbell
Labour
Tynemouth
No
93
Dan Carden
Labour
Liverpool, Walton
No Vote Recorded
94
Alistair Carmichael
Liberal Democrat
Orkney and Shetland
No
95
Andy Carter
Conservative
Warrington South
Aye
96
James Cartlidge
Conservative
South Suffolk
Aye
97
William Cash
Conservative
Stone
Aye
98
Miriam Cates
Conservative
Penistone and Stocksbridge
Aye
99
Maria Caulfield
Conservative
Lewes
Aye
100
Alex Chalk
Conservative
Cheltenham
Aye
101
Wendy Chamberlain
Liberal Democrat
North East Fife
No
102
Sarah Champion
Labour
Rotherham
No
103
Douglas Chapman
Scottish National Party
Dunfermline and West Fife
No
104
Bambos Charalambous
Labour
Enfield, Southgate
No
105
Joanna Cherry
Scottish National Party
Edinburgh South West
No
106
Rehman Chishti
Conservative
Gillingham and Rainham
Aye
107
Christopher Chope
Conservative
Christchurch
Aye
108
Jo Churchill
Conservative
Bury St Edmunds
Aye
109
Feryal Clark
Labour
Enfield North
No Vote Recorded
110
Greg Clark
Conservative
Tunbridge Wells
Aye
111
Simon Clarke
Conservative
Middlesbrough South and East Cleveland
No Vote Recorded
112
Theo Clarke
Conservative
Stafford
Aye
113
Brendan Clarke-Smith
Conservative
Bassetlaw
Aye
114
Chris Clarkson
Conservative
Heywood and Middleton
Aye
115
James Cleverly
Conservative
Braintree
Aye
116
Geoffrey Clifton-Brown
Conservative
The Cotswolds
Aye
117
Thérèse Coffey
Conservative
Suffolk Coastal
No Vote Recorded
118
Elliot Colburn
Conservative
Carshalton and Wallington
Aye
119
Damian Collins
Conservative
Folkestone and Hythe
Aye
120
Daisy Cooper
Liberal Democrat
St Albans
No Vote Recorded
121
Rosie Cooper
Labour
West Lancashire
No Vote Recorded
122
Yvette Cooper
Labour
Normanton, Pontefract and Castleford
No
123
Jeremy Corbyn
Independent
Islington North
No
124
Alberto Costa
Conservative
South Leicestershire
Aye
125
Robert Courts
Conservative
Witney
Aye
126
Claire Coutinho
Conservative
East Surrey
No Vote Recorded
127
Ronnie Cowan
Scottish National Party
Inverclyde
No
128
Geoffrey Cox
Conservative
Torridge and West Devon
Aye
129
Neil Coyle
Labour
Bermondsey and Old Southwark
No
130
Stephen Crabb
Conservative
Preseli Pembrokeshire
Aye
131
Angela Crawley
Scottish National Party
Lanark and Hamilton East
No
132
Stella Creasy
Labour
Walthamstow
No
Chris Elmore
133
Virginia Crosbie
Conservative
Ynys Môn
Aye
134
Tracey Crouch
Conservative
Chatham and Aylesford
Aye
135
Jon Cruddas
Labour
Dagenham and Rainham
No
136
John Cryer
Labour
Leyton and Wanstead
No
137
Judith Cummins
Labour
Bradford South
No Vote Recorded
138
Alex Cunningham
Labour
Stockton North
No
139
Janet Daby
Labour
Lewisham East
No
140
James Daly
Conservative
Bury North
Aye
141
Ed Davey
Liberal Democrat
Kingston and Surbiton
No
142
Wayne David
Labour
Caerphilly
No Vote Recorded
143
David T C Davies
Conservative
Monmouth
Aye
144
James Davies
Conservative
Vale of Clwyd
Aye
145
Gareth Davies
Conservative
Grantham and Stamford
Aye
146
Geraint Davies
Labour
Swansea West
No
147
Mims Davies
Conservative
Mid Sussex
Aye
148
Philip Davies
Conservative
Shipley
Aye
149
Alex Davies-Jones
Labour
Pontypridd
No
150
David Davis
Conservative
Haltemprice and Howden
Aye
151
Dehenna Davison
Conservative
Bishop Auckland
Aye
152
Martyn Day
Scottish National Party
Linlithgow and East Falkirk
No
153
Marsha De Cordova
Labour
Battersea
No
154
Thangam Debbonaire
Labour
Bristol West
No
155
Tanmanjeet Singh Dhesi
Labour
Slough
No
156
Caroline Dinenage
Conservative
Gosport
Aye
157
Sarah Dines
Conservative
Derbyshire Dales
Aye
158
Jonathan Djanogly
Conservative
Huntingdon
Aye
159
Leo Docherty
Conservative
Aldershot
Aye
160
Martin Docherty-Hughes
Scottish National Party
West Dunbartonshire
No
161
Anneliese Dodds
Labour
Oxford East
No
162
Jeffrey M Donaldson
Democratic Unionist Party
Lagan Valley
Aye
163
Michelle Donelan
Conservative
Chippenham
Aye
164
Dave Doogan
Scottish National Party
Angus
No
165
Allan Dorans
Scottish National Party
Ayr, Carrick and Cumnock
No Vote Recorded
166
Nadine Dorries
Conservative
Mid Bedfordshire
No Vote Recorded
167
Steve Double
Conservative
St Austell and Newquay
Aye
168
Stephen Doughty
Labour
Cardiff South and Penarth
No
169
Peter Dowd
Labour
Bootle
No
170
Oliver Dowden
Conservative
Hertsmere
Aye
171
Jackie Doyle-Price
Conservative
Thurrock
Aye
172
Richard Drax
Conservative
South Dorset
Aye
173
Jack Dromey
Labour
Birmingham, Erdington
No
174
Flick Drummond
Conservative
Meon Valley
Aye
175
James Duddridge
Conservative
Rochford and Southend East
Aye
176
Rosie Duffield
Labour
Canterbury
No
177
David Duguid
Conservative
Banff and Buchan
No Vote Recorded
178
Iain Duncan Smith
Conservative
Chingford and Woodford Green
Aye
179
Philip Dunne
Conservative
Ludlow
Aye
180
Angela Eagle
Labour
Wallasey
No
181
Maria Eagle
Labour
Garston and Halewood
No
182
Colum Eastwood
Social Democratic & Labour Party
Foyle
No
183
Mark Eastwood
Conservative
Dewsbury
Aye
184
Jonathan Edwards
Independent
Carmarthen East and Dinefwr
No
185
Ruth Edwards
Conservative
Rushcliffe
Aye
186
Clive Efford
Labour
Eltham
No
187
Julie Elliott
Labour
Sunderland Central
No
188
Michael Ellis
Conservative
Northampton North
No Vote Recorded
189
Tobias Ellwood
Conservative
Bournemouth East
Aye
190
Chris Elmore
Labour
Ogmore
No
191
Natalie Elphicke
Conservative
Dover
Aye
192
Florence Eshalomi
Labour
Vauxhall
No
193
Bill Esterson
Labour
Sefton Central
No
194
George Eustice
Conservative
Camborne and Redruth
Aye
195
Chris Evans
Labour
Islwyn
No Vote Recorded
196
Luke Evans
Conservative
Bosworth
Aye
197
Nigel Evans
Deputy Speaker
Ribble Valley
No Vote Recorded
198
David Evennett
Conservative
Bexleyheath and Crayford
Aye
199
Ben Everitt
Conservative
Milton Keynes North
No Vote Recorded
200
Michael Fabricant
Conservative
Lichfield
Aye
201
Laura Farris
Conservative
Newbury
Aye
202
Tim Farron
Liberal Democrat
Westmorland and Lonsdale
No
203
Stephen Farry
Alliance
North Down
No
204
Simon Fell
Conservative
Barrow and Furness
Aye
205
Marion Fellows
Scottish National Party
Motherwell and Wishaw
No Vote Recorded
206
Margaret Ferrier
Independent
Rutherglen and Hamilton West
No
207
John Finucane
Sinn Féin
Belfast North
No Vote Recorded
208
Colleen Fletcher
Labour
Coventry North East
Teller - Noes
209
Katherine Fletcher
Conservative
South Ribble
Aye
210
Mark Fletcher
Conservative
Bolsover
Aye
211
Nick Fletcher
Conservative
Don Valley
Aye
212
Stephen Flynn
Scottish National Party
Aberdeen South
No
213
Vicky Ford
Conservative
Chelmsford
Aye
214
Kevin Foster
Conservative
Torbay
Aye
215
Yvonne Fovargue
Labour
Makerfield
No
216
Liam Fox
Conservative
North Somerset
Aye
217
Vicky Foxcroft
Labour
Lewisham, Deptford
No
218
Mary Kelly Foy
Labour
City of Durham
No
219
Mark Francois
Conservative
Rayleigh and Wickford
Aye
220
Lucy Frazer
Conservative
South East Cambridgeshire
Aye
221
George Freeman
Conservative
Mid Norfolk
No Vote Recorded
222
Mike Freer
Conservative
Finchley and Golders Green
Aye
223
Louie French
Conservative
Old Bexley and Sidcup
Aye
224
Richard Fuller
Conservative
North East Bedfordshire
Aye
225
Gill Furniss
Labour
Sheffield, Brightside and Hillsborough
No
226
Marcus Fysh
Conservative
Yeovil
Aye
227
Roger Gale
Conservative
North Thanet
No Vote Recorded
228
Barry Gardiner
Labour
Brent North
No Vote Recorded
229
Mark Garnier
Conservative
Wyre Forest
Aye
230
Nusrat Ghani
Conservative
Wealden
Aye
231
Nick Gibb
Conservative
Bognor Regis and Littlehampton
Aye
232
Patricia Gibson
Scottish National Party
North Ayrshire and Arran
No
233
Peter Gibson
Conservative
Darlington
Aye
234
Jo Gideon
Conservative
Stoke-on-Trent Central
Aye
235
Michelle Gildernew
Sinn Féin
Fermanagh and South Tyrone
No Vote Recorded
236
Preet Kaur Gill
Labour
Birmingham, Edgbaston
No
237
Paul Girvan
Democratic Unionist Party
South Antrim
No Vote Recorded
238
John Glen
Conservative
Salisbury
Aye
239
Mary Glindon
Labour
North Tyneside
No
240
Robert Goodwill
Conservative
Scarborough and Whitby
Aye
241
Michael Gove
Conservative
Surrey Heath
No Vote Recorded
242
Patrick Grady
Scottish National Party
Glasgow North
No Vote Recorded
243
Richard Graham
Conservative
Gloucester
No Vote Recorded
244
Helen Grant
Conservative
Maidstone and The Weald
Aye
245
Peter Grant
Scottish National Party
Glenrothes
No
246
James Gray
Conservative
North Wiltshire
Aye
247
Chris Grayling
Conservative
Epsom and Ewell
Aye
248
Chris Green
Conservative
Bolton West
Aye
249
Damian Green
Conservative
Ashford
Aye
250
Kate Green
Labour
Stretford and Urmston
No
251
Sarah Green
Liberal Democrat
Chesham and Amersham
No
252
Lilian Greenwood
Labour
Nottingham South
No
253
Margaret Greenwood
Labour
Wirral West
No
254
Andrew Griffith
Conservative
Arundel and South Downs
Aye
255
Nia Griffith
Labour
Llanelli
No
256
Kate Griffiths
Conservative
Burton
Aye
257
James Grundy
Conservative
Leigh
Aye
258
Jonathan Gullis
Conservative
Stoke-on-Trent North
Aye
259
Andrew Gwynne
Labour
Denton and Reddish
No
260
Louise Haigh
Labour
Sheffield, Heeley
No
261
Robert Halfon
Conservative
Harlow
Aye
262
Luke Hall
Conservative
Thornbury and Yate
No Vote Recorded
263
Fabian Hamilton
Labour
Leeds North East
No
264
Stephen Hammond
Conservative
Wimbledon
Aye
265
Matt Hancock
Conservative
West Suffolk
Aye
266
Greg Hands
Conservative
Chelsea and Fulham
Aye
267
Claire Hanna
Social Democratic & Labour Party
Belfast South
No
268
Neale Hanvey
Alba Party
Kirkcaldy and Cowdenbeath
No
269
Emma Hardy
Labour
Kingston upon Hull West and Hessle
No Vote Recorded
270
Harriet Harman
Labour
Camberwell and Peckham
No
271
Mark Harper
Conservative
Forest of Dean
Aye
272
Carolyn Harris
Labour
Swansea East
No Vote Recorded
273
Rebecca Harris
Conservative
Castle Point
Aye
274
Trudy Harrison
Conservative
Copeland
Aye
275
Sally-Ann Hart
Conservative
Hastings and Rye
Aye
276
Simon Hart
Conservative
Carmarthen West and South Pembrokeshire
Aye
277
Helen Hayes
Labour
Dulwich and West Norwood
No
278
John Hayes
Conservative
South Holland and The Deepings
No Vote Recorded
279
Chris Hazzard
Sinn Féin
South Down
No Vote Recorded
280
Oliver Heald
Conservative
North East Hertfordshire
Aye
281
John Healey
Labour
Wentworth and Dearne
No
282
James Heappey
Conservative
Wells
Aye
283
Chris Heaton-Harris
Conservative
Daventry
Aye
284
Gordon Henderson
Conservative
Sittingbourne and Sheppey
Aye
285
Mark Hendrick
Labour
Preston
No Vote Recorded
286
Drew Hendry
Scottish National Party
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey
No
287
Darren Henry
Conservative
Broxtowe
Aye
288
Antony Higginbotham
Conservative
Burnley
No Vote Recorded
289
Meg Hillier
Labour
Hackney South and Shoreditch
No
290
Damian Hinds
Conservative
East Hampshire
Aye
291
Simon Hoare
Conservative
North Dorset
No Vote Recorded
292
Wera Hobhouse
Liberal Democrat
Bath
No
293
Margaret Hodge
Labour
Barking
No Vote Recorded
294
Sharon Hodgson
Labour
Washington and Sunderland West
No
295
Richard Holden
Conservative
North West Durham
Aye
296
Kate Hollern
Labour
Blackburn
No
297
Kevin Hollinrake
Conservative
Thirsk and Malton
Aye
298
Philip Hollobone
Conservative
Kettering
Aye
299
Adam Holloway
Conservative
Gravesham
No Vote Recorded
300
Paul Holmes
Conservative
Eastleigh
Aye
301
Rachel Hopkins
Labour
Luton South
No
302
Stewart Hosie
Scottish National Party
Dundee East
No
303
George Howarth
Labour
Knowsley
No
304
John Howell
Conservative
Henley
Aye
305
Paul Howell
Conservative
Sedgefield
Aye
306
Lindsay Hoyle
Speaker
Chorley
No Vote Recorded
307
Nigel Huddleston
Conservative
Mid Worcestershire
No Vote Recorded
308
Neil Hudson
Conservative
Penrith and The Border
Aye
309
Eddie Hughes
Conservative
Walsall North
Aye
310
Jane Hunt
Conservative
Loughborough
Aye
311
Jeremy Hunt
Conservative
South West Surrey
Aye
312
Tom Hunt
Conservative
Ipswich
Aye
313
Rupa Huq
Labour
Ealing Central and Acton
No
314
Imran Hussain
Labour
Bradford East
No
315
Alister Jack
Conservative
Dumfries and Galloway
No Vote Recorded
316
Christine Jardine
Liberal Democrat
Edinburgh West
No
317
Dan Jarvis
Labour
Barnsley Central
No
318
Sajid Javid
Conservative
Bromsgrove
No Vote Recorded
319
Ranil Jayawardena
Conservative
North East Hampshire
Aye
320
Bernard Jenkin
Conservative
Harwich and North Essex
Aye
321
Mark Jenkinson
Conservative
Workington
Aye
322
Andrea Jenkyns
Conservative
Morley and Outwood
Aye
323
Robert Jenrick
Conservative
Newark
No Vote Recorded
324
Boris Johnson
Conservative
Uxbridge and South Ruislip